Kontrola policyjna

Zgubiona karta pojazdu. Co zrobić i gdzie wyrobić duplikat

Każdemu zdarza się czasem coś zgubić. Dotyczy to niestety także karty pojazdu. Co zrobić w takim przypadku i gdzie można wyrobić jej duplikat? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Czym w ogóle jest karta pojazdu

Karta pojazdu jest obowiązkowym dokumentem dla wszystkich aut zarejestrowanych po 1 lipca 1999 roku, przypisanym do danego samochodu i zawierającym najważniejsze informacje o pojeździe. Znajdują się w niej m.in.:

  • dane techniczne i identyfikacyjne (marka, model, rodzaj, typ, rok produkcji, nr VIN itd.)
  • data pierwszej rejestracji
  • informacje o zmianach tablic rejestracyjnych
  • informacje o wszystkich właścicielach pojazdu.

Z wyglądu dokument ten przypomina paszport — zarówno formatem, ilością stron, jak i oprawą.

Kontrola policyjna

Czy trzeba mieć ją zawsze przy sobie

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż nie ma obowiązku wożenia jej ze sobą — nie jest wymagana w trakcie kontroli drogowej, czy zakupie polisy. Potrzebna zaś będzie np. przy sprzedaży, rejestracji lub złomowaniu pojazdu. Najlepiej więc przechowywać ją w bezpiecznym miejscu, np. w domu.

Co robić i gdzie się udać w przypadku utraty karty pojazdu

W momencie, gdy do zgubienia (lub utraty dokumentu w inny sposób) karty jednak dojdzie, możliwe są dwa rozwiązania, w zależności od tego, czy pojazd był na daną osobę zarejestrowany, czy jeszcze nie dopełniono tej formalności (np. bezpośrednio po zakupie).

Zgubiona karta pojazdu zarejestrowanego

Utraciwszy kartę pojazdu, trzeba skierować swoje kroki do Wydziału Komunikacji przypisanego miejscu zamieszkania. W urzędzie składa się oświadczenie o utracie karty pojazdu z prośbą o wyrobienie wtórnika. Oczywiście jest to związane z rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Operacja ta wymaga także potwierdzenia, iż jest się właścicielem danego samochodu — trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny, dowód osobisty, a także potwierdzenie wykupienia polisy OC.

Sytuacja wygląda bardzo podobnie w przypadku, gdy karta pojazdu uległa zużyciu i stała się nieczytelna — wraz z oświadczeniem oddaje się wtedy stary dokument.

Zgubiona karta pojazdu po jego zakupie, ale przed rejestracją

W takim przypadku sytuacja ulega komplikacji, gdyż karta jest jednym z dokumentów wymaganych przy rejestracji pojazdu — może nawet pojawić się podejrzenie o kradzież samochodu. Choć znacznie utrudnia to wydanie wtórnika, nie oznacza to, iż jest to niemożliwe.

Kierując się do Wydziału Komunikacji, trzeba mieć przy sobie wszystkie inne dokumenty potrzebne przy rejestracji pojazdu (w tym dowód rejestracyjny). Ponadto wymagane będą dwa zaświadczenia:

  • z policji potwierdzające utratę karty
  • z organu rejestrującego, właściwego dla poprzedniej rejestracji pojazdu, potwierdzające dane z zagubionego dokumentu.

Będąc tak przygotowanym, można złożyć własne oświadczenie z wnioskiem o wydanie duplikatu karty pojazdu.

Koszt wydania wtórnika karty pojazdu

Wysokość opłaty jest w tym przypadku jednakowa dla całego kraju. Zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Infrastruktury, od 15 kwietnia 2006 roku za duplikat karty pojazdu trzeba zapłacić 75 złotych. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, iż przed tą datą kwota ta wynosiła 500 złotych — na szczęście Trybunał Konstytucyjny uznał ją za zbyt wygórowaną i niezgodną z przepisami.

Jak długo trzeba czekać na wtórnik karty

Czas oczekiwania na duplikat karty wynosi 30 dni roboczych, zazwyczaj jednak można go odebrać już po kilkunastu.

Karta pojazdu a jego sprzedaż

Krótko — jest jak najbardziej wymagana. Warto więc zaoszczędzić kłopotów sobie i potencjalnemu kupcowi i zatroszczyć się o uzyskanie duplikatu przed sprzedażą. Zwłaszcza że nie kosztuje on zbyt dużo.

Sprawdź jakie jeszcze dokumenty są potrzebne, gdy zawierana jest umowa kupna sprzedaży auta.

Karta pojazdu a złomowanie

W przypadku złomowania pojazdu na ogół nie powinno być problemu ze zgubioną kartą pojazdu — zazwyczaj wymagane jest jedynie oświadczenie o zgubieniu karty pojazdu spisane z pracownikiem stacji demontażu przy odbiorze samochodu (oprócz innych niezbędnych przy złomowaniu dokumentów, oczywiście). Zdarza się jednak, że potrzebne będzie także poświadczenie z Wydziału Komunikacji właściwego dla miejsca rejestracji — koszt takiego dokumentu to ok. 10 - 20 złotych, zależnie od danego miasta.

Samochód z uszkodzonym lusterkiem

Więcej o tym jakie dokumenty potrzebne są do złomowania pojazdu przeczytasz w naszym poprzednim wpisie

Podsumowanie

Choć karta pojazdu jest bardzo ważnym dokumentem, nie jest wymagane wożenie jej ze sobą — będzie jednak potrzebna m.in. przy sprzedaży samochodu. W razie jej utraty, możliwe jest uzyskanie duplikatu w Wydziale Komunikacji właściwym dla miejsca zarejestrowania danego samochodu. O ile proces ten jest relatywnie prosty w przypadku pojazdu już zarejestrowanego, tak zgubienie karty przed dokonaniem rejestracji nastręcza już pewnych trudności. Koszt wydania zamiennika również nie jest wysoki. Jak jednak wiadomo, przepisy mogą zmienić się dość dynamicznie, dlatego warto okresowo weryfikować podobne informacje.