Katalog danych

BADANIE TECHNICZNE POJAZDU 2018 A ZŁOMOWANIE SAMOCHODU

W listopadzie 2017 roku w życie weszły przepisy, które dotykają przede wszystkim właścicieli starych samochodów. Celem ich wprowadzenia jest uszczelnienie systemu i zatrzymanie procederu „załatwiana” przeglądu dla pojazdów niespełniających kryteriów bezpieczeństwa.

 

Przepisy te nakazują dokonanie opłaty za badanie techniczne przed jego wykonaniem. Oznacza to płatność z góry, niezależną od wyniku przeprowadzonej później kontroli diagnostycznej. Wynik negatywny nie oznacza więc już możliwości zwrotu uiszczonej opłaty. Zabieg taki ma być zachętą dla kierowców do dokonania wszelkich niezbędnych napraw przed przyjazdem do stacji diagnostycznej.

 

Za badanie techniczne pojazdu w 2018 roku zapłacimy przed wykonaniem usługi

Na czym polega kontrola diagnostyczna

Podczas badań technicznych pojazdów sprawdzane są wszystkie te elementy, które przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa na drodze. Kontroli podlega układ hamulcowy, zawieszenie, oświetlenie oraz układ wydechowy. Diagnosta sprawdza też stan ogumienia samochodu. Jeżeli samochód jest sprawny a dane auta zgadzają się z danymi z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców pracownik stacji kontroli umieszcza stosowną informację w dowodzie rejestracyjnym.

 

Diagnosta poza importem danych samochody z CEPiK wykonuje zdjęcie w celu dokumentacji przyjazdu danego samochodu na przegląd.

Przegląd kończy się umieszczeniem przez diagnostę w rejestrze informacji na temat tego, czy dany samochód przeszedł pozytywnie kontrolę czy nie.

 

Oznacza to, że kierowca, którego samochód nie przeszedł kontroli diagnostycznej nie może od razu udać się na inną stację diagnostyczną z nadzieją, że tam diagnosta okaże się bardziej łaskawy. Każda Stacja Kontroli Pojazdów będzie miała informacje o negatywnym wyniku badania oraz o przyczynach takiej sytuacji.

 

Negatywny wynik przeglądu - co dalej?

Może się zdarzyć tak, że w wyniku przeprowadzonego badania, diagnosta stwierdzi, iż samochód posiada usterki, które mogą stwarzać zagrożenie na drodze. W takim przypadku kierowca w terminie do dwóch tygodni jest zobowiązany do usunięcia usterek i stawienie się na ponowne badanie diagnostyczne.

 

Ile kosztuje przegląd samochodu

Na stacjach kontroli pojazdów za badanie techniczne samochodu pobierana jest opłata w wysokości 98 zł. Kierujący samochodami wyposażonymi w instalację gazową muszą przygotować się na wyższe koszty. Za przegląd auta zapłacą 162 zł.

 

Dodatkowo, gdy auto przejdzie kontrolę z wynikiem pozytywnym, zgodnie z przepisami prawa za wpis do dowodu rejestracyjnego pobierana jest opłata ewidencyjna w wysokości 1 zł.

 

Zgłaszając się na ponowną kontrolę diagnostyczną zapłacimy od 13 do 36 zł. Cena zależy od tego jaki element kontroli diagnostycznej należy powtórzyć.

 

Uszczodzone samochody lepiej oddać na złomowisko

 

Co nowego w przepisach od 20 maja 2018

20 maja 2018 miałby być przełomową datą w dziejach badań technicznych pojazdów. Może jednak się okazać, że to tylko drobna zmiana kosmetyczna, która niespecjalnie przyczyni się do wyeliminowania z dróg niesprawnych aut.

 

Wygląda na to, że wszystko co się zmieniło, to wysokość kary i częstsze kontrole na stacjach diagnostycznych oraz przepisowe 30 dni na wykonanie przeglądu, a nie jak do tej pory praktycznie nieograniczony czas.

 

Kara dla zapominalskich

Warto pamiętać również, że od maja 2018 roku wprowadzono nowy przepis dotyczących kierowców, którzy na przeglądzie nie stawili się terminowo. Jeżeli kierowca nie wykona nowego badania technicznego do 30 dni od zakończenia ważności poprzedniego, jest zmuszony zapłacić dwukrotność kwoty podstawowej.

 

Przegląd samochodu wykonany do 30 dni po terminie, nie będzie obarczony dodatkowymi opłatami i będzie on traktowany tak, jakby zostało przeprowadzony w dniu zakończenia ważności poprzedniego badania

 

Niesprawny samochód - lepiej oddaj go na złom

Zachęcamy wszystkich kierowców, którzy wiedzą, że stan techniczny samochodu nie pozwoli na pozytywny wynik przeglądu, do złomowania samochodu w stacji demontażu pojazdów.

 

Oznacza to korzyści w postaci braku zapłaty za kontrolę, której samochód nie przejdzie, uzyskanie gotówki za samochód poddawany kasacji, a także w przypadku długo ważnego OC – możliwość odzyskania pozostałej nadpłaty z towarzystwa ubezpieczeniowego na podstawie okazanego zaświadczenia o demontażu.

 

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Prowadzimy skup samochodów za gotówkę z terenu Małopolski i Śląska. Oferujemy atrakcyjne ceny, bezpłatny transport lawetą oraz szybkie załatwienie wszelkich formalności, w tym wydanie zaświadczenia o demontażu.