RECYKLING A SKUP AUT, CZYLI JAK WYBRAĆ LEGALNY SZROT?

Zastanawialiście się kiedyś, co pozyskujemy z przyjmowanych pojazdów? W tym artykule przedstawimy Wam uproszczony schemat recyklingu elementów pozyskanych z samochodu, uzasadnimy znaczenie legalnego i zgodnego z prawem oraz przepisami ochrony środowiska demontażu, a także spróbujemy doradzić, jak wybrać profesjonalną i działającą zgodnie z wszystkimi wymogami stacje demontażu pojazdów.

 

Zastanawialiście się kiedyś, co pozyskujemy z przyjmowanych pojazdów? W tym artykule przedstawimy Wam uproszczony schemat recyklingu elementów pozyskanych z samochodu, uzasadnimy znaczenie legalnego i zgodnego z prawem oraz przepisami ochrony środowiska demontażu, a także spróbujemy doradzić, jak wybrać profesjonalną i działającą zgodnie z wszystkimi wymogami stacje demontażu pojazdów.

 

Zapraszamy także do zapoznania się z artykułem o tym jak wybrać legalny auto szrot .

 

Co pozyskujemy z samochodów w Auto Złom Oświęcim?

Nasza firma Auto Złom Oświęcim, która złomuje samochody za gotówkę z bezpłatnym odbiorem w dwóch województwach (Małopolska i Śląsk) pozyskuje używane auto-części z recyklingu samochodów przyjętych do stacji demontażu pojazdów. Aby spełnić wymogi ochrony środowiska oraz przepisy dotyczące złomowania i kasacji musimy przestrzegać szereg procedur, które pozwalają na ekologicznie poprawne demontowanie poszczególnych elementów i części samochodowych z pozyskiwanych aut.

Jak wygląda schemat procesu recyklingu części samochodowych w firmie działającej jako złomowisko?

Prześledźmy drogę samochodu od momentu jego przyjęcia na szrot do chwili oddania jego elementów i części wyspecjalizowanym firmom do dalszego recyklingu.

Pierwszy krok to złomowanie samochodu w Oświęcimiu, czyli w siedzibie firmy, gdzie nasi pracownicy przyjmują przywożone z różnych miejsc województwa małopolskiego i śląskiego pojazdy osobowe, ciężarowe i dostawcze, a następnie rozpoczynają dokonywać autokasacji.

Następnym krokiem jest pozyskanie takich elementów pojazdu jak:

  1. Oleje samochodowe
  2. Metalowe części karoserii samochodowej
  3. Szkło (szyby samochodowe)
  4. Tworzywa sztuczne (felgi, plastiki, części kokpitu)
  5. Oleje trafiają do punktu skupów olejów zużytych, a następnie są przerabiane w rafineriach aż do pozyskania nowych olejów.
  6. Metalowe używane części samochodowe są przetrzymywane na placu stacji demontażu pojazdów, a w konsekwencji odbierane przez skupy, które przekazują je do huty, by ostatecznie zostały użyte do produkcji wyrobów metalowych.
  7. Szkło skupywane jest przez huty, a ostatecznym produktem pozyskiwanym w tym schemacie są wyroby szklane.
  8. Z tworzyw sztucznych wyspecjalizowane firmy uzyskują wyroby plastikowe, gumowe czy też dodatek do asfaltu.

Nasze złomowisko oddaje te części do dalszego obiegu. Każdy z nich pokonuje charakterystyczną dla siebie drogę:

Przyjazny dla środowiska autorecykling

Nie bez znaczenia dla całego procesu kasacji samochodu jest zachowanie i decyzje podejmowane przez osobę złomującą auto. Kluczowy wydaje się wybór miejsca, w którym auto zostanie poddane demontażowi.

W Polsce wciąż trwa walka pomiędzy punktami takimi jak nasza legalna stacja demontażu pojazdów a miejscami należącymi do tak zwanej „szarej strefy”, które bez skupów, nie wiedząc, jak zezłomować samochód zgodnie z obowiązującymi przepisami, przyjmują samochody. Takie działające wbrew prawu firmy nie posiadają zezwolenia na wydanie klientowi zaświadczenia o demontażu, a mimo to często oszukują złomujących wydając dokumenty łudząco podobne, lecz nie posiadające tej samej mocy prawnej. Na podstawie takiego sfałszowanego zaświadczenia o kasacji klienci nie mogą później wypowiedzieć w ubezpieczalni OC i mają spore problemy z wyrejestrowaniem samochodu w Wydziale Komunikacji.

Przekazanie pojazdu do firmy, która prowadzi działalność jako legalny autozłom, jest również istotne dla ochrony środowiska. Niewielu ludzi wie, jakie są konsekwencje nieprawidłowego demontażu, dokonywanego przez szereg działających wbrew prawu przedsiębiorstw. Szacuje się, że 1 litr oleju odpadowego pochodzącego z pojazdu może spowodować niezdatność do użycia nawet do 5 mln litrów wody pitnej. Po przyswojeniu takiej informacji łatwo jest wyobrazić sobie, czym kończy się demontowanie samochodu na nieprzygotowanym do tego placu lub po prostu na trawie…

Wpisujesz w wyszukiwarkę skup aut powypadkowych Śląsk, skup aut powypadkowych Małopolska lub inne hasło i co dalej?

Jak więc znaleźć odpowiednią stację demontażu, która działa legalnie i zgodnie z przepisami ochrony środowiska?

Nie możemy być w żadnym stopniu pewni, że wpisując w wyszukiwarkę takie hasła jak: autozłom Małopolska, autozłom Śląsk lub skup aut Małopolska czy też skup aut Śląsk, wyświetlą nam się strony jedynie legalnych szrotów. Każdą firmę, która działa jako stacja demontażu pojazdów, możemy jednak sprawdzić w Biuletynie Informacji Publicznej danego województwa w tzw. „Wykazie przedsiębiorców prowadzących stacje demontażu pojazdów”. Wszystkie zawarte w takim dokumencie firmy działają legalnie i oferują wydawanie zaświadczeń o demontaż, które upoważniają osoby złomujące do wyrejestrowania pojazdu w Wydziale Komunikacji oraz do wypowiedzenia OC już nawet w dniu złomowania samochodu.

Pytaj o legalność autoszrotu, a nie zbłądzisz!

Nie potrafisz lub nie masz czasu zajmowaniem się sprawdzenia legalności złomowiska? Poproś pracownika stacji o przedłożenie Ci przed przyjęciem samochodu decyzji od Marszałka Województwa, która uprawnia firmę do wykonywanie działań związanych ze złomowaniem i kasacją.

Jeżeli masz jakiekolwiek inne pytania dotyczące tematu, napisz do nas – postaramy się na wszystkie odpowiedzieć!