Katalog danych

JAKIE DOKUMENTY SĄ POTRZEBNE DO ZŁOMOWANIA?

Nie sposób nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że odpowiednim miejscem na stare, zdezelowane auta jest złomowisko.

Jak jednak przygotować się na wizytę w stacji demontażu pojazdów? Jakie dokumenty są potrzebne do przeprowadzenia złomowania pojazdu?

W tym krótkim wpisie poruszymy istotne kwestie dotyczące prawidłowego i co najważniejsze legalnego złomowania starego pojazdu w jednym z najlepszych Auto Złomów w Małopolsce.

 

 

Stary, zniszczony samochód porzucony w lesie

 

Podczas przyjmowania samochodu Stacja Demontażu Pojazdów jest zobowiązana do sprawdzenia tożsamości osoby chcącej zezłomować auto. Weryfikacji podlegają także dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu, jeżeli taka została wydana. Istnieje również kilka innych potrzebnych dokumentów, które musi sprawdzić stacja. Kiedy pracownicy są odpowiednio przeszkoleni, cała procedura dla właściciela pojazdu przebiega sprawnie i bezstresowo. 

Sprawdź również naszą ofertę dla poszczególnych miast: Auto Złom Sosnowiec, Auto Złom Pszczyna

Koniecznie zabierz ze sobą te dokumenty

Ponieważ proces złomowania, a następnie wyrejestrowania pojazdu, jest ściśle określony przez przepisy prawa, do dokonania złomowania w profesjonalnym i legalnym autozłomie potrzebne są wymienione niżej dokumenty.

Dowód osobisty

Dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość są niezbędne i pozwalają stwierdzić pracownikowi, czy osoba zgłaszająca się do Stacji Demontażu Pojazdu jest tym za kogo się podaje. Dokument powinien zawierać dane osobowe takie jak: imię, nazwisko, adres zameldowania i PESEL oraz zdjęcie.

Dowód rejestracyjny samochodu podlegającego kasacji

W przypadku zatrzymania dowodu rejestracyjnego przez Policję, należy okazać notatkę sporządzoną przez funkcjonariuszy. Zgubienie dowodu rejestracyjnego nie stanowi także problemu. Należy wtedy zaopatrzyć się w kserokopię dowodu rejestracyjnego potwierdzoną przez odpowiedni Wydział Komunikacyjny.

Umowa kupna sprzedaży

W sytuacji, jeśli samochód został zakupiony i nie przerejestrowany na obecnego właściciela, razem z dowodem rejestracyjnym należy przedłożyć umowę lub umowy kupna-sprzedaży, gdyż weryfikowana jest ciągłość transakcji. W przypadku wielu umów na pierwszej umowie sprzedającym powinien być właściciel widniejący w dowodzie rejestracyjnym, a na ostatniej z umów, jako kupujący, powinien być wskazany obecny właściciel pojazdu.

Karta pojazdu

O ile została wydana. Informacje o tym, czy powinniśmy posiadać kartę pojazdu znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym przy pozycji "Nr Karty Pojazdu". Gdy karta została wydana będzie tam znajdował się jej numer, jeżeli nie, znajdziemy tam adnotację "nie wydano".

W przypadku zagubienia lub zniszczenia karty pojazdu konieczne jest wypełnienie oświadczenia.

Oświadczenie o zagubieniu karty pojazdu

Tablice rejestracyjne samochodu

Jeśli jedna z tablic lub obie tablice zostały zagubione lub zniszczone, należy do dokumentacji dołączyć oświadczenie dostępne na naszej podstronie Dokumenty.

Oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych

Ponadto należy pamiętać o kilku innych potrzebnych dokumentach wymaganych przy złomowaniu pojazdów.

Jeżeli osobą złomującą nie jest właściciel, konieczne jest okazanie przez niego upoważnienia podpisanego przez właściciela pojazdu.

Upoważnienie do złomowania pojazdu

 

Jeżeli istnieje więcej niż jeden właściciel i jeden z nich nie może być obecny podczas oddawania samochodu do złomowania, powinien on zostawić obecnemu właścicielowi podpisane przez siebie upoważnienie.

Upoważnienie do złomowania pojazdu

 

Jeżeli istnieje więcej niż jeden właściciel i żadnej z nich nie może być obecny podczas oddawania samochodu do kasacji, konieczne jest pozostawienie osobie złomującej wraz z resztą dokumentacji upoważnienia podpisanego przez obu właścicieli.

Upoważnienie do złomowania pojazdu