miniatura

Karta przekazania odpadu 2019 — nowy wzór, rozporządzenie

Zgodnie z Ustawą o odpadach oraz nowym rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 25 kwietnia 2019 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów, z dniem 1 maja 2019 zaczęły obowiązywać nowe wzory karty przekazania odpadu i karty ewidencji odpadów. Co się zmieniło i jak ma wyglądać nowa KPO? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Czytaj więcej: Karta przekazania odpadu 2019 — nowy wzór, rozporządzenie

Ikona wyróżniająca

Kupno, Sprzedaż Auta — Wzór umowy, Obowiązki Stron

Kupno lub sprzedaż samochodu nie kończy się na samej transakcji i przekazaniu kluczyków. Obie strony muszą jeszcze dopełnić formalności w odpowiednich urzędach. Poniżej przedstawimy, o co musi się zatroszczyć każda ze stron oraz jak powinna wyglądać dobrze przygotowana umowa.

Czytaj więcej: Kupno Sprzedaż Auta

Ikona wyróżniająca

Jak wyrejestrować samochód po zmarłym?

Niestety, ale zdarza się tak, że ktoś z rodziny nagle umiera. Jeśli pozostaje po nim testament, nie musimy się martwić o wiele formalności. Z kolei w przypadku, gdy zmarły nie pozostawił testamentu, za to pozostawił samochód, istnieje kilka kroków, by móc korzystać z pojazdu na co dzień lub się go bezpiecznie i legalnie pozbyć.

Jeżeli auto jest w dobrym stanie, może być użytkowane przez spadkobierców lub sprzedane. Z kolei w przypadku, gdy pojazd nie nadaje się już do użytku, konieczne będzie jego zezłomowanie i wyrejestrowanie.

Czytaj więcej: Jak wyrejestrować samochód po zmarłym?

Zgubione tablice rejestracyjne

Brak tablic rejestracyjnych. Co grozi za jazdę bez “blach”

Obecnie łatwość importu samochodów z zagranicy sprawia, że nierzadko spotkać się można z nietypowymi jak na nasz kraj tablicami rejestracyjnymi. A tymczasem przepisy jasno mówią, jak powinny wyglądać “blachy” zarejestrowanych w Polsce samochodów. Niewiele osób również zdaje sobie sprawę, jak wysokie kary mogą być nałożone za nieprzestrzeganie owych regulacji prawnych.

Czytaj więcej: Brak tablic rejestracyjnych. Co grozi za jazdę bez “blach”

Recykling

REJESTR BDO - NOWY OBOWIĄZEK IMPORTERÓW SAMOCHODÓW

Za skrótem BDO kryje się Baza Danych o Odpadach, którą uruchomiono 24 stycznia 2018 roku. Obowiązek wypełnienia i złożenia wniosku do właściwego Urzędu Marszałkowskiego spoczywa na tysiącach polskich firm, w tym na tych przedsiębiorcach, którzy zajmują się wprowadzaniem pojazdów na polski rynek. Importerzy są zobowiązani do dostarczenia informacji m.in. o wprowadzanych olejach smarowych, bateriach, akumulatorach i oponach.

Czytaj więcej: REJESTR BDO - NOWY OBOWIĄZEK IMPORTERÓW SAMOCHODÓW

Katalog danych

BADANIE TECHNICZNE POJAZDU 2018 A ZŁOMOWANIE SAMOCHODU

W listopadzie 2017 roku w życie weszły przepisy, które dotykają przede wszystkim właścicieli starych samochodów. Celem ich wprowadzenia jest uszczelnienie systemu i zatrzymanie procederu „załatwiana” przeglądu dla pojazdów niespełniających kryteriów bezpieczeństwa.

 

Przepisy te nakazują dokonanie opłaty za badanie techniczne przed jego wykonaniem. Oznacza to płatność z góry, niezależną od wyniku przeprowadzonej później kontroli diagnostycznej. Wynik negatywny nie oznacza więc już możliwości zwrotu uiszczonej opłaty. Zabieg taki ma być zachętą dla kierowców do dokonania wszelkich niezbędnych napraw przed przyjazdem do stacji diagnostycznej.

Czytaj więcej: Badanie Techniczne Pojazdów 2018 a Złomowanie Samochodu

Katalog danych

JAKIE DOKUMENTY SĄ POTRZEBNE DO ZŁOMOWANIA?

Nie sposób nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że odpowiednim miejscem na stare, zdezelowane auta jest złomowisko.

Jak jednak przygotować się na wizytę w stacji demontażu pojazdów? Jakie dokumenty są potrzebne do przeprowadzenia złomowania pojazdu?

W tym krótkim wpisie poruszymy istotne kwestie dotyczące prawidłowego i co najważniejsze legalnego złomowania starego pojazdu w jednym z najlepszych Auto Złomów w Małopolsce.

 

Czytaj więcej: Dokumenty Potrzebne Do Złomowania Pojazdu

auto-zlom-malopolskaPROWADZENIE AUTO ZŁOMU

Prowadzenie działalności jako legalna i działająca zgodnie z obowiązującymi przepisami stacja demontażu pojazdów jest zadaniem wymagającym doświadczenia oraz odpowiedniej wiedzy. Każde złomowisko boryka się z indywidualnymi problemami, jednak jeden może okazać się wspólnym, a są nim niektóre z grup odpadów wytwarzanych w procesie demontażu pojazdów, m.in. tworzywa sztuczne, szkło, elementy wybuchowe oraz filtry olejowe.

Czytaj więcej: Auto złom - wyzwania

RECYKLING A SKUP AUT, CZYLI JAK WYBRAĆ LEGALNY SZROT?

Zastanawialiście się kiedyś, co pozyskujemy z przyjmowanych pojazdów? W tym artykule przedstawimy Wam uproszczony schemat recyklingu elementów pozyskanych z samochodu, uzasadnimy znaczenie legalnego i zgodnego z prawem oraz przepisami ochrony środowiska demontażu, a także spróbujemy doradzić, jak wybrać profesjonalną i działającą zgodnie z wszystkimi wymogami stacje demontażu pojazdów.

 

Czytaj więcej: Jak wybrać szrot?

JAKIE SĄ KARY ZA DEMONTAŻ POJAZDÓW POZA STACJĄ?

Jeżeli przedsiębiorca przyjmie do naprawy pojazd i nie podejmie się jego naprawy, lecz przeznaczy ten pojazd na części zamienne to zgodnie z obowiązującymi regułami podlega karze od 10 tysięcy to 300 tysięcy kary. Według ustawy o recyklingu pojazdów demontaż pojazdów wycofanych z eksploatacji może być prowadzony wyłącznie w legalnych stacjach demontażu pojazdów.

Czytaj więcej: Demontaż poza stacją

Stary, zardzewiały samochód na złomowisku

RECYKLING POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH

Samochód jest urządzeniem złożonym, w którym występują różne materiały. Znajdziemy tam zarówno metale żelazne i nieżelazne, szkło, plastik, tkaniny. W stosunku do każdego z tych materiałów stosuje się inne metody odzysku lub unieszkodliwiania.

Przeczytaj nasz wpis, a dowiesz się z jakich etapów składa się proces recyklingu pojazdów samochodowych i co dzieje się z pozyskanymi komponentami.

Czytaj więcej: Recykling Pojazdów Samochodowych