Recykling

REJESTR BDO - NOWY OBOWIĄZEK IMPORTERÓW SAMOCHODÓW

Za skrótem BDO kryje się Baza Danych o Odpadach, którą uruchomiono 24 stycznia 2018 roku. Obowiązek wypełnienia i złożenia wniosku do właściwego Urzędu Marszałkowskiego spoczywa na tysiącach polskich firm, w tym na tych przedsiębiorcach, którzy zajmują się wprowadzaniem pojazdów na polski rynek. Importerzy są zobowiązani do dostarczenia informacji m.in. o wprowadzanych olejach smarowych, bateriach, akumulatorach i oponach.

Czytaj więcej: REJESTR BDO - NOWY OBOWIĄZEK IMPORTERÓW SAMOCHODÓW

Katalog danych

BADANIE TECHNICZNE POJAZDU 2018 A ZŁOMOWANIE SAMOCHODU

W listopadzie 2017 roku w życie weszły przepisy, które dotykają przede wszystkim właścicieli starych samochodów. Celem ich wprowadzenia jest uszczelnienie systemu i zatrzymanie procederu „załatwiana” przeglądu dla pojazdów niespełniających kryteriów bezpieczeństwa.

 

Przepisy te nakazują dokonanie opłaty za badanie techniczne przed jego wykonaniem. Oznacza to płatność z góry, niezależną od wyniku przeprowadzonej później kontroli diagnostycznej. Wynik negatywny nie oznacza więc już możliwości zwrotu uiszczonej opłaty. Zabieg taki ma być zachętą dla kierowców do dokonania wszelkich niezbędnych napraw przed przyjazdem do stacji diagnostycznej.

Czytaj więcej: Badanie Techniczne Pojazdów 2018 a Złomowanie Samochodu

Katalog danych

JAKIE DOKUMENTY SĄ POTRZEBNE DO ZŁOMOWANIA?

Nie sposób nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że odpowiednim miejscem na stare, zdezelowane auta jest złomowisko.

Jak jednak przygotować się na wizytę w stacji demontażu pojazdów? Jakie dokumenty są potrzebne do przeprowadzenia złomowania pojazdu?

W tym krótkim wpisie poruszymy istotne kwestie dotyczące prawidłowego i co najważniejsze legalnego złomowania starego pojazdu w jednym z najlepszych Auto Złomów w Małopolsce.

 

Czytaj więcej: Dokumenty Potrzebne Do Złomowania Pojazdu

auto-zlom-malopolskaPROWADZENIE AUTO ZŁOMU

Prowadzenie działalności jako legalna i działająca zgodnie z obowiązującymi przepisami stacja demontażu pojazdów jest zadaniem wymagającym doświadczenia oraz odpowiedniej wiedzy. Każde złomowisko boryka się z indywidualnymi problemami, jednak jeden może okazać się wspólnym, a są nim niektóre z grup odpadów wytwarzanych w procesie demontażu pojazdów, m.in. tworzywa sztuczne, szkło, elementy wybuchowe oraz filtry olejowe.

Czytaj więcej: Auto złom - wyzwania

RECYKLING A SKUP AUT, CZYLI JAK WYBRAĆ LEGALNY SZROT?

Zastanawialiście się kiedyś, co pozyskujemy z przyjmowanych pojazdów? W tym artykule przedstawimy Wam uproszczony schemat recyklingu elementów pozyskanych z samochodu, uzasadnimy znaczenie legalnego i zgodnego z prawem oraz przepisami ochrony środowiska demontażu, a także spróbujemy doradzić, jak wybrać profesjonalną i działającą zgodnie z wszystkimi wymogami stacje demontażu pojazdów.

 

Czytaj więcej: Jak wybrać szrot?

JAKIE SĄ KARY ZA DEMONTAŻ POJAZDÓW POZA STACJĄ?

Jeżeli przedsiębiorca przyjmie do naprawy pojazd i nie podejmie się jego naprawy, lecz przeznaczy ten pojazd na części zamienne to zgodnie z obowiązującymi regułami podlega karze od 10 tysięcy to 300 tysięcy kary. Według ustawy o recyklingu pojazdów demontaż pojazdów wycofanych z eksploatacji może być prowadzony wyłącznie w legalnych stacjach demontażu pojazdów.

Czytaj więcej: Demontaż poza stacją

Stary, zardzewiały samochód na złomowisku

RECYKLING POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH

Samochód jest urządzeniem złożonym, w którym występują różne materiały. Znajdziemy tam zarówno metale żelazne i nieżelazne, szkło, plastik, tkaniny. W stosunku do każdego z tych materiałów stosuje się inne metody odzysku lub unieszkodliwiania.

Przeczytaj nasz wpis, a dowiesz się z jakich etapów składa się proces recyklingu pojazdów samochodowych i co dzieje się z pozyskanymi komponentami.

Czytaj więcej: Recykling Pojazdów Samochodowych